Cały świat goni Chiny w rozwoju EV

0
epa06474552 An electric car with an exclusive license plate is charged at an electric vehicle charging station in Beijing, China, 26 January 2018. Exclusive green license plates for new energy vehicles are planned to be expanded in China in the first half of 2018, following the goal to ban fossil fuel-powered cars in the future while promoting hybrids and electric vehicles. EPA-EFE/ROMAN PILIPEY
Why China’s electric-car industry is leaving Detroit, Japan and Germany in the dust. „Dlaczego chiński przemysł samochodów elektrycznych puści Detroit, Japonię i Niemcy z dymem„.
How China has emerged as a leader in both the supply of—and demand for—electric vehicles. „Jak Chiny stały się liderem pod względem zarówno podaży, jak i popytu na pojazdy elektryczne„.
How China Raised the Stakes for Electric Vehicles. „Jak Chińczycy podnieśli poprzeczkę w samochodach elektrycznych„.
China’s Electric Vehicle Leaders – Who Are They? „Liderzy pojazdów elektrycznych z Chin – kim oni są?„.
For the first time, a Chinese car is coming to the US—and it’s electric. „Po raz pierwszy chiński samochód przyjeżdża do USA – i jest elektryczny„.
Tytuły zachodniej i amerykańskiej prasy tylko z ostatniego miesiąca z nie pozostawiają wątpliwości: 1 mln sprzedanych w 2018 w Chinach samochodów z wtyczką dało wszystkim do myślenia… Zorientowano się, jak bardzo Chiny zmaksymalizowały i przyspieszyły zmiany w swojej gospodarce i infrastrukturze, przez co wprowadziły rywalizację w samochodach elektrycznych na niesamowicie agresywnym poziom. Po raz pierwszy w historii po warty setki miliardów dolarów rynek samochodów elektrycznych pierwsze w kolejce nie ustawiły się zachodnie koncerny motoryzacyjne, lecz 500 opływających w kasę chińskich producentów samochodów EV.
Wielcy łączą się w sojusze z dużymi w celu dzieleniem się kosztami rozwoju, zwiększaniem zdolności i konkurencyjności samochodów nowej generacji oraz zoptymalizowania kosztów ich produkcji. Wszyscy chcą nadążyć za Chińczykami.
VOLKSWAGEN nie dość, że buduje fabrykę pod Shanghaiem, to dodatkowo włoży sporo mln euro w swoje chińskie spółki z FAW i JAC w zakresie elektromobilności. W Europie z kolei VW w oparciu o platformę ID chce zelektryfikować wszystkie swoje marki, a zacznie od Seata. Do tego poinformowali w Detroit o zamiarze budowania swoich pojazdów w zakładach Forda.
– Z kolei FORD zamierza korzystać z platformy pojazdów elektrycznych VW, co jest istotne w kontekście wcześniejszego info nt. elektrycznej Fiesty, Focusa, Transita.
Elon Musk już zdecydował, że ostateczna przyszłość TESLI będzie leżeć w Chinach i rozpoczął budowę fabryki pod Shanghaiem. Zdaje sobie bowiem sprawę, że jeśliby odjąć sprzedaż w Kalifornii, to w pozostałych 51 stanach Tesla sprzedała niewiele ponad 100 tys. swoich samochodów.
RENAULT, wsparty MITSUBISHI, już od dawna wymienia się technologią z Nissanem, co owocuje kolejnymi autami elektrycznymi i hybrydami w Europie, a dzięki spółce z JMEV niedługo również w Chinach.
NISSAN szykuje taniego elektryka na Indie i Chiny oraz elektryczne Infiniti, z kolei Renault być może wypuści elektryczną DACIĘ.
GENERAL MOTORS nawiązał współpracę z HONDĄ w zakresie aut elektrycznych i autonomiczności, ponadto w Chinach zainwestuje kolejne dolary w swoją chińską spółkę z SAIC i w elektryki Baojun, a ostatnio ogłosił też, że do 2020 roku zelektryfikuje modele marki Cadillac.
BMW związało się kontraktem z chińskim CALT i zapowiada nowe elektrtyczne BMW i3, i4, Mini Electric, iX3 i iNext, w Chinach wspólnie z Great Wall promują swoje auta elektryczne z logo ORA, a przy okazji miesiąc temu ogłosił ścisłą współpracę z MERCEDESEM w zakresie produkcji EV.
TOYOTA rozwija współpracę z GAC i ciśnie kolejnych Chińczyków – z Geely, do wspólnej produkcji hybryd, ponadto już jakiś czas temu związała się ścisłym sojuszem z MAZDĄ, która z kolei chce niedługo wypuścić swojego elektryka.