Test hybrydowego BMW 530e – dane techniczne, bateria, zasięg, czas ładowania

1

BMW to marka, która w porównaniu do swoich konkurentów wyjątkowo wcześnie i odważnie weszła do sektora elektromobilności. Oprócz całkowicie elektrycznego BMW i3 to właśnie bawarski producent w swojej ofercie posiada najwięcej hybryd typu plug-in (PHEV). Obecnie możemy kupić hybrydową wersję BMW serii 2, 3, 5, 7 oraz i8 i X5. Dodatkowo w przyszłym roku ma zadebiutować całkowicie elektryczny SUV tej marki – iX3.

Dzięki uprzejmości dealera BMW Frank-Cars w Częstochowie (ul. Jagiellońska 147) otrzymaliśmy do testów hybrydowe BMW 530e.

SILNIKI

Pod maską 530e znajdują się dwa silniki: elektryczny o mocy 113 KM (250 Nm) i 2 litrowy, cztero-cylindrowy silnik spalinowy – 184 KM i 290 Nm (znany ze spalinowego 520i). Łączna moc systemowa wynosi 252 KM i 420 Nm (tyle samo KM, co w 530i). Silniki połączone są z 8-stopniową automatyczną skrzynią biegów, która zmienia przełożenia wręcz niezauważalnie. Takie parametry pozwalają rozpędzić ten samochód do pierwszej setki już w 6,2 s. 530e nie może być wyposażone w napęd na obie osie xDrive, stąd testowany egzemplarz był wyposażony standardowo w napęd na tylną oś.

BATERIA | CZAS ŁADOWANIA | ZASIĘG

W 530e pod drugim rzędem siedzeń i pod częścią bagażnika znajduje się zestaw baterii litowo-jonowych o pojemności 9,2 kWh (8 kWh netto).

Jest to hybryda typu plug-in, dlatego możemy ją naładować między innymi w garażu (230V). EVSE (10A) pozwala nam ładować samochód mocą 2,3 kW, co zajmuje od 0 do 100% około 4:50 h. Oprócz zwykłego gniazdka, samochód możemy naładować także z dedykowanego Wallboxa lub na stacji ładowania – używając wtyczki Typ2. Wtedy moc ładowania wynosi maksymalnie 3,7 kW i czas ładowania skraca się do około 3 h.

Po odłączeniu auta od ładowarki pokazują nam się zwykle 31-32 kilometry zasięgu, które możemy pokonać w trybie bezemisyjnym. W przeciwieństwie do innych hybryd typu plug-in, BMW bardzo dokładnie szacuje zasięg w trybie elektrycznym. Zazwyczaj wartość jaka jest pokazana na wyświetlaczu okazuje się faktycznym dystansem, jaki jesteśmy w stanie pokonać w tym trybie. Możemy przyjąć, że bez stosowania metod eco-drivingu, z włączoną nawigacją, klimatyzacją i podłączonym przez Bluetooth telefonem oraz włączonym Spotify – jesteśmy w stanie bez problemu przejechać 30 kilometrów w trybie czysto elektrycznym. Jest to o kilka kilometrów lepszy wynik od Volkswagena Golfa GTE oraz Toyoty Prius PHV.

TRYBY JAZDY

W serii 5 mamy do wyboru kilka trybów jazdy. Są to przede wszystkim: tryb sport, comfort i eco pro. Posiadając wersję hybrydową mamy jeszcze jeden, dodatkowy przycisk dotyczący jazdy na silniku elektrycznym. Jest to przycisk eDrive, po wciśnięciu którego możemy wybrać jeden z trzech trybów jazdy: MAX eDrive, Auto eDrive oraz Battery Control.

Max eDrive – jest to jazda w trybie całkowicie elektrycznym – oczywiście dopóki nie wyczerpiemy baterii. Warto dodać, że w tym trybie jesteśmy w stanie rozpędzić się maksymalnie do 140 km/h. Gdy chcemy jechać szybciej, wtedy dodatkowo do pracy włącza się silnik spalinowy. Tak samo jadąc na przykład po mieście, naciskając pedał gazu do pewnego momentu, który czujemy pod stopą – używamy tylko silnika elektrycznego. Lecz, gdy wciśniemy gaz do samego końca, wtedy również do pracy dołącza silnik spalinowy dając nam maksymalną moc i moment z obu silników.

Auto eDrive jest trybem, gdzie samochód sam ustala, jak i kiedy użyć silnika elektrycznego lub spalinowego.

Battery Control to tryb, w którym mamy możliwość ustawienia odpowiedniej wartości baterii, jaką chcemy utrzymywać. Oznacza to, że w przedziale 30-100% możemy ustawić w systemie poniżej jakiej zadanej przez nas wartości baterii – ma się uruchomić silnik spalinowy. Na przykład ustawiając w trybie „Battery Control” wartość 50% – gdy poziom naładowania baterii spadnie podczas jazdy na prądzie poniżej tej wartości – wtedy automatycznie uruchomi się silnik spalinowy i już tylko na tym silniku będziemy kontynuować jazdę.

530e vs 530i

Łączna moc obu silników w 530e jest taka sama, jak w 530i. Moment obrotowy wypada na korzyść hybrydy, aż o 70 Nm. Z kolei benzynowa piątka jest lżejsza od hybrydy o 230 kg, co przekłada się na taki sam sprint do setki obu wersji – 6,2 s. Prędkość maksymalna hybrydy wynosi 235 km/h, a wersji benzynowej 250 kmh/h. W związku z zamontowaną pod podłogą bagażnika baterią w hybrydzie, pojemność zbiornika paliwa wersji „e” jest mniejsza i wynosi 46 litrów, a benzyny 68 l. Przez baterię w hybrydzie mamy również nieco mniejszy bagażnik, którego pojemność wynosi 410 l vs 530 l w wersji benzynowej.

WYMIARY

CENA

Cennik BMW 530e iPerformance rozpoczyna się od 246 900 złotych. Nasz egzemplarz wyposażony był w kilka opcji dodatkowych, m. in. pakiet sportowy M, czy adaptacyjne reflektory diodowe. Cena testowanego samochodu wynosiła prawie 300 tysięcy złotych.

Poniżej dokładna specyfikacja modelu:

PODSUMOWANIE

Podążając za trendami, coraz więcej osób chce być eko i zastanawia się nad zakupem samochodu hybrydowego. BMW przez wprowadzenie na rynek wielu modeli hybrydowych wychodzi im naprzeciw i daje bardzo szeroki wybór. Zarówno nowi klienci, którzy szukający hybrydy w różnych segmentach oraz obecni, którzy chcą spróbować czegoś nowego, czyli połączenia silnika spalinowego i elektrycznego – znajdą coś dla siebie. BMW serii 5 to od lat bardzo popularny model, który cieszy się uznaniem wielu użytkowników na całym świecie. 530e daje dotychczasowym użytkownikom piątki nowe wrażenia. Jest to z pewnością przyspieszenie oraz jazda w całkowitej ciszy. Realny zasięg ponad 30 kilometrów na baterii stawia ten model w czołówce hybryd typu plug-in, dlatego rozważając zakup PHEV, na pewno warto poważnie zastanowić się nad tym modelem.